Türkiye’de e-ticaret Raporu – 2009

e-ticaret 2009 yılında ilk kez 10 milyar TL’yi aştı!

2009 yılı toplamında Türkiye’de e-ticaret hacmi tarihte ilk kez 10 milyar TL sınırını aştı. Rakamlarda iyileşme son aylarda yoğunlaşıyor.
 
2003 yılında sadece 260 milyon TL seviyesinde olan Türkiye’de e-ticaret hacmi, her yıl yaklaşık ikiye katlanarak büyüme göstermiş ve 2008 yılı sonunda 9 milyar TL seviyesine ulaşmıştı. Global krizin etkisi ile nispeten düşük gerçekleşen 2008 yılının son aylarındaki rakamlar, yıllık bazda 10 milyar TL seviyesine ulaşılmasına engel olmuştu.
 
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan verilere göre, özellikle yılın ikinci yarısındaki toparlanmanın etkisi ile 2009 yılında e-ticaret hacmi yıllık bazda 10 milyar TL seviyesini aşarak 10,3 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Türkiye'de E-ticaret
Sanal Mimarlar tarafından gerçekleştirilen çalışma, 2009 yılının ilk yarısında kriz nedeniyle baskı altında kalan rakamların, yılın özellikle ikinci yarısında yükseliş yönünde hareket ettiğini ve aylık bazda 1 milyar TL seviyelerine ulaşıldığını gösteriyor.
 
TL bazında e-ticaret rakamlarını incelerken, enflasyon oranı ve kredi kartlarının genel alışveriş için kullanım hacmindeki artışları da göz önünde tutmak gereklidir. Bu çerçevede, parasal büyüklükler yerine her durum altında oransal bir büyüklük veren, e-ticaretin alışveriş amaçlı toplam kredi kartı kullanımı içindeki payı iyi bir göstergedir.
 
Bu göstergede, kriz döneminde %5 seviyelerinde gerçekleşen rakamın, 2009 yılının ikinci yarısındaki harekete paralel olarak %6 seviyelerine ulaştığı görülüyor. 2005 ve 2006 yıllarında bu oranın %2 seviyelerinde olması, orta vadede yaşanmış olan ilerlemeyi ortaya koyuyor. Başka bir deyişle, Türk insanı alışverişini her geçen yıl biraz daha e-ticaret yönüne kaydırıyor.
 
Alışveriş amaçlı kredi kartı kullanımı içinde e-ticaretin payı, Sanal Mimarlar tarafından geliştirilen SM E-ticaret Endeksi ile incelendiğinde, Ocak 2005 tarihinde 100 seviyesinden başlayan endeksin, 2008 yılında 300 seviyesine ulaştığı ve 2009 yılının son aylarında bu seviyeyi de aşarak, yılı 311,54 seviyesinden kapattığı görülüyor.
 
SM E-ticaret Endeksi, Türkiye’de e-ticaret hacminin, alışveriş amaçlı kredi kartı kullanımı içindeki payına bakıyor ve bu paydaki aylık artış ve azalışları baz alıp, endeks olarak sunuyor. Bu çerçevede endeks, alışverişlerde e-ticarete yönelim konusunda gösterge teşkil ediyor.   

7 thoughts to “Türkiye’de e-ticaret Raporu – 2009”

 1. rakamlar milyar tl ile yazılmış ama bkm sitesinde ve buaradaki grafiklerde milyon tl yazıyor..
  ben araştırma yapıyorum bunun için rakamların net olmasına ihtiyacım var. hangisi doğrudur?

  2008 ve 2009 e-ticarretteki sahtecilik rakamlarıyla 2008-2009 e ticaret hacmini karşılaştıracağım.
  örneğin bulduğum verilere göre 2008 sonu 9 milyar hacmi iken bu yıl sahtecilik rakamı 7,812 milyon.. bu rakamlar doğru mudur?
  yardım rica ediyorum..
  yoksa oran 9 milyontl ye 7 milyon sahtecilik kadar büyük mü ?

 2. Merhaba.
  Binlik rakamları ayırmak için kullanılan . ve , işaretlerinin Türkiye’de ve Amerika’da farklı (ters) kullanılması bazen bu karışıklığı yaratıyor. Yazımızda binlik rakamlarda nokta, kesirlerde virgül olarak kullandık. Yani bizim 9.089 milyon TL olarak belirttiğimiz rakam, aynı zamanda 9,1 milyar TL olarak okunabilir. Bu rakamları açıklayan kuruluş BKM (Bankalararası Kart Merkezi), oradan da rakamları inceleme imkanınız olabilir.
  Sahtecilik rakamı sizin belirttiğiniz gibi 7,8 milyon TL ise, binde 1’den daha düşük bir oran çıkıyor. Araştırmanızı ilerleyen dönemde paylaşmak isterseniz, yine burada blogumuzda yer verme imkanımız olabilir.

 3. Sn. Yetkili,
  Ben Bluem Group Güvenlik ve İletişim Sistemleri Genel Müdürü Yasin SEVAL. Online satış üzerine şuanda çalışmalar yürütüyoruz ve tabi bu konularda sayısal ve istatiksel verilere çok ihtiyacımız oluyor, Her ne kadar içinde bulunduğum sektör üzerine bir çalışma yapmayı düşünsemde eşimin yoğun baskıları üzerine kadın ve çocuk kitlesine hitap edecek bir site hazırlamaya karar verdik, ancak bu konulara yeterli eğilimi verebilmemiz ve doğru ürün seçimi yapabilmemiz için gerekli bilgileri nereden toplayabiliriz bir fikir verebilir misiniz. Bu arada şunuda dipnot olarak belirtmeliyim amacımız ilk etapta para kazanmaktan ziyade e-ticareti öğrenmek olduğundan yatırımsal olarak hazırlıklı değiliz. Şimdiden Teşekkür ediyorum.

 4. Merhaba.Görünen o ki, e-ticaret gelişiyor, BKM verileri bu konuda oldukça iyi bir temel teşkil ediyor. Türkiye’de bu konuda detaylı veri bulmak kolay değil. Ancak sektördeki bazı diğer sitelerin ya da önde gelen e-ticaret sitelerinin medyaya yansıyan rakamları takip edilebilir. Yurtdışında, özellikle ABD’de yayınlanan veriler de Türkiye için öncü gösterge olarak ele alınabilir. Girişimlerinizin hayırlı olması dileğimizle…

 5. bu çok güzel bi haber bizde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir